State Championship Results 2019

  • -

State Championship Results 2019

State T&F Championships :: 15-17/02/2019

60 METRES
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 8.44 -1.9
W55 GOLD 5 Gayle Fisher 9.27 -1.9
M50 BROZNE 6 Caleb Gardner 8.63 -1.8

100 METRES
Women OPEN Final: 8th Jess Lyndon 13.57 -0.8
Women OPEN Heats: 8 Jess Lyndon 13.40q 0.6 H1 4
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 13.52 0.5
Men OPEN Final: SILVER Jagga Pybus 10.83 0.6
Men OPEN Heats: 2 Jagga Pybus 11.04Q -0.2 H2 1
Men OPEN Heats: 9 Dillon Dickson-Jaques 11.35 0.8 H3 3
Men OPEN Heats: 10 Cameron Cranfield 11.63 0.8 H3 4
Men OPEN Heats: 16 Nicholas Graver 12.06 -0.3 H1 5
U/18 Men Final: 4th Moses Khasif 11.32 0.9
U/18 Men Final: 6th Tyson Hartill 11.72 0.9
U/18 Men Heats: 3 Tyson Hartill 11.51Q 1.3 H2 1
U/18 Men Heats: 4 Moses Khasif 11.54Q 0.6 H3 2
U/18 Men Heats: 9th Max Brideson 11.70 1.3 H2 3
U/18 Men Heats: 11th Joshua Hwaba 11.85 2.0 H1 4
U/18 Men Heats: 12th George McLeod 11.86 1.3 H2 5
U/18 Men Heats: 13th Jacob Vanderkroef 11.91 2.0 H1 5
U/18 Men Heats: 16th Cameron Mann 12.33 0.6 H3 6

200 METRES
Men OPEN Final: GOLD Jagga Pybus 21.75 -0.7
Men OPEN Final: 5th Dillon Dickson-Jaques 23.44 -0.7
Men OPEN Final: 6th Cameron Cranfield 23.49 -0.7
Men OPEN Heats: 1 Jagga Pybus 22.21Q 0.7 H2 1
Men OPEN Heats: 6 Cameron Cranfield 23.92Q 0.7 H2 3
Men OPEN Heats: 7 Dillon Dickson-Jaques 23.33q 0.7 H1 4
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 27.35 -0.5
W55 GOLD 5 Gayle Fisher 30.73 -0.5
M55 GOLD 6 Paul Tucker 27.73 -0.4
M50 SILVER 7 Caleb Gardner 27.85 -1.0
U/18 Men Final: SILVER Moses Khasif 22.84 +0.0
U/18 Men Heats: 3 Moses Khasif 23.19q 0.8 H2 1
U/18 Men Heats: 9th Max Brideson 24.09 -0.2 H1 4
U/18 Men Heats: 11th Joshua Hwaba 24.31 -0.2 H1 5
U/18 Men Heats: 12th Cameron Mann 24.84 0.8 H2 7

100 METRES HURDLES
M50 SILVER 2 Caleb Gardner 19.41 -1.2

400 METRES
Women OPEN 4th Amy Pedder 58.64
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 63.14
W40 GOLD 4 Anne Pullen 68.28
Men OPEN Final: 5th James Tucker 51.92
Men OPEN Final: 8th Nicholas Graver 54.71
Men OPEN Heats: 3 James Tucker 52.82Q H2 2
Men OPEN Heats: 8 Nicholas Graver 56.04q H2 4
Men OPEN Heats: – Jarred Gilroy H1 DNF
M55 GOLD 5 Paul Tucker 60.58
M50 GOLD 6 Caleb Gardner 60.62
M50 SILVER 8 William Yee 62.88
U/18 Men Final: SILVER George McLeod 54.35
U/18 Men Final: 8th Cameron Mann 62.57
U/18 Men Heats: 6 George McLeod 59.94Q H2 3
U/18 Men Heats: 7 Cameron Mann 58.75q H1 4

800 METRES
Men OPEN 7th James Tucker 1:59.95
W40 GOLD 1 Anne Pullen 2:34.61
M50 SILVER 5 William Yee 2:19.27
M55 GOLD 6 Paul Tucker 2:19.77
M50 BROZNE 8 Caleb Gardner 2:26.43
M50 4th 11 Dean Giblin 2:44.68
U/18 Men BROZNE Alexander Kwa 2:09.17
U/18 Men 7th Gabriel Bell2:14.06

1500 METRES
Women OPEN BROZNE Ruby Smee 4:31.15
Men OPEN SILVER Ben Covington 4:01.05
M35 GOLD 2 Robbie Neill 4:32.84
M35 SILVER 3 Christopher Sullivan 4:39.10
M50 GOLD 5 William Yee 4:45.96
M55 GOLD 7 Paul Tucker 5:06.94

3000 METRES
U/16 Men GOLD Alexander Kwa 9:34.43

5000 METRES
Women OPEN SILVER Ruby Smee 16:49.82
Women OPEN 4th Anita Mcguinness 18:44.65
Women OPEN 5th Anna Smee 19:55.60
Men OPEN 7th Christopher Sullivan 16:49.33
Men OPEN – DeJen Gebreselassie DNF
Men OPEN – Mathew Styles DNF
M35 GOLD 1 Robbie Neill 16:44.63
M35 SILVER 2 Christopher Sullivan 16:46.15
M60 GOLD 10 Christopher Gates 21:14.06
M50 – Frank Strk DNF

LONG JUMP
Women OPEN BROZNE 4 Jess Lyndon 4.80m 1.3
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 4.55m 0.1
Men OPEN 4th Moses Khasif 6.84m -1.3
Men OPEN 6th Dillon Dickson-Jaques 6.65m 0.4
M50 SILVER 2 Caleb Gardner 4.73m 0.1
U/18 Men GOLD Moses Khasif 6.91m -1.2
U/18 Men SILVER Joshua Hwaba 6.10m -1.9
U/18 Men BROZNE Max Brideson 6.03m -0.3
U/18 Men 4th George McLeod 5.59m -2.6
U/18 Men 5th Cameron Mann 5.35m -1.9

HIGH JUMP
Men OPEN GOLD Moses Khasif 1.86m
Men OPEN BROZNE Dillon Dickson-Jaques J1.81m
Men OPEN 4th Tim Mitchell 1.76m
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 1.43m
M35 GOLD 2 Christopher Sullivan 1.40m
U/18 Men GOLD Tim Mitchell 1.71m
U/18 Men BROZNE Cameron Mann 1.51m

TRIPLE JUMP
Women OPEN BROZNE 4 Jess Lyndon 10.27m +0.0
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 10.46m
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 9.45m -2.6
U/18 Men GOLD Joshua Hwaba 13.45m +0.0
U/18 Men BROZNE Cameron Mann 11.45m 0.1

POLE VAULT
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 2.91m

DISCUS
M50 SILVER Caleb Gardner 24.13m 1.5kg
M35 GOLD 9 Christopher Sullivan 21.78m 2kg
U/18 Men BROZNE Tyson Hartill 33.41m 1.5kg

SHOT PUT
Men OPEN 8th Nicholas Graver 7.83m 7.26kg
M50 BROZNE 10 Caleb Gardner 7.52m 6kg
U/18 Men SILVER Tyson Hartill 12.25m 5kg

HAMMER
M35 GOLD 6 Christopher Sullivan 14.64m 7.26kg

4×100 METRES RELAY
Women OPEN 6th SBHC ‘A’ 54.42 (Pamela Mace, Bella Farid, Jess Lyndon, Gayle Fisher)
Men OPEN SILVER SBHC ‘B’ 43.19 (Cameron Cranfield, Moses Khasif, Dillon Dickson-Jaques, Jagga Pybus)
U/18 Men SILVER SBHC ‘A’ 45.09 (Max Brideson, Tyson Hartill, Joshua Hwaba, Moses Khasif)

4×400 METRES RELAY
Women OPEN 4th SBHC ‘A’ 4:21.25 (Bella Farid, Lucy Taranto, Ruby Smee, Jess Lyndon)
Men OPEN GOLD SBHC ‘B’ 3:26.51 (Dillon Dickson-Jaques, James Tucker, Jagga Pybus, Jarred Gilroy)
U/18 Men GOLD SBHC ‘A’ 4:14.28 (Cameron Mann, Gabriel Bell, Tim Mitchell, Joshua Hwaba)


Registrations 2020

Register Now for the shortened 2020 Cross Country season (July - September) for $30

Upcoming Events

Cross Country 2020
Saturday 11 July
Bellerive Beach – Graeme Cruise Memorial

Saturday 18 July – Domain Xroads – Max Cherry Loop

Saturday 25 July – Sandford – Gellibrand Drive

Facebook - SBHC.Athletics