Author Archives: SBHC

  • -

Cross Country Season 2019

Category : Cross Country , News

Welcome to the Southern Tasmania Cross Country Season


  • -

  • -

State Championship Results 2019

State T&F Championships :: 15-17/02/2019

60 METRES
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 8.44 -1.9
W55 GOLD 5 Gayle Fisher 9.27 -1.9
M50 BROZNE 6 Caleb Gardner 8.63 -1.8

100 METRES
Women OPEN Final: 8th Jess Lyndon 13.57 -0.8
Women OPEN Heats: 8 Jess Lyndon 13.40q 0.6 H1 4
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 13.52 0.5
Men OPEN Final: SILVER Jagga Pybus 10.83 0.6
Men OPEN Heats: 2 Jagga Pybus 11.04Q -0.2 H2 1
Men OPEN Heats: 9 Dillon Dickson-Jaques 11.35 0.8 H3 3
Men OPEN Heats: 10 Cameron Cranfield 11.63 0.8 H3 4
Men OPEN Heats: 16 Nicholas Graver 12.06 -0.3 H1 5
U/18 Men Final: 4th Moses Khasif 11.32 0.9
U/18 Men Final: 6th Tyson Hartill 11.72 0.9
U/18 Men Heats: 3 Tyson Hartill 11.51Q 1.3 H2 1
U/18 Men Heats: 4 Moses Khasif 11.54Q 0.6 H3 2
U/18 Men Heats: 9th Max Brideson 11.70 1.3 H2 3
U/18 Men Heats: 11th Joshua Hwaba 11.85 2.0 H1 4
U/18 Men Heats: 12th George McLeod 11.86 1.3 H2 5
U/18 Men Heats: 13th Jacob Vanderkroef 11.91 2.0 H1 5
U/18 Men Heats: 16th Cameron Mann 12.33 0.6 H3 6

200 METRES
Men OPEN Final: GOLD Jagga Pybus 21.75 -0.7
Men OPEN Final: 5th Dillon Dickson-Jaques 23.44 -0.7
Men OPEN Final: 6th Cameron Cranfield 23.49 -0.7
Men OPEN Heats: 1 Jagga Pybus 22.21Q 0.7 H2 1
Men OPEN Heats: 6 Cameron Cranfield 23.92Q 0.7 H2 3
Men OPEN Heats: 7 Dillon Dickson-Jaques 23.33q 0.7 H1 4
W30 GOLD 1 Jess Lyndon 27.35 -0.5
W55 GOLD 5 Gayle Fisher 30.73 -0.5
M55 GOLD 6 Paul Tucker 27.73 -0.4
M50 SILVER 7 Caleb Gardner 27.85 -1.0
U/18 Men Final: SILVER Moses Khasif 22.84 +0.0
U/18 Men Heats: 3 Moses Khasif 23.19q 0.8 H2 1
U/18 Men Heats: 9th Max Brideson 24.09 -0.2 H1 4
U/18 Men Heats: 11th Joshua Hwaba 24.31 -0.2 H1 5
U/18 Men Heats: 12th Cameron Mann 24.84 0.8 H2 7

100 METRES HURDLES
M50 SILVER 2 Caleb Gardner 19.41 -1.2

400 METRES
Women OPEN 4th Amy Pedder 58.64
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 63.14
W40 GOLD 4 Anne Pullen 68.28
Men OPEN Final: 5th James Tucker 51.92
Men OPEN Final: 8th Nicholas Graver 54.71
Men OPEN Heats: 3 James Tucker 52.82Q H2 2
Men OPEN Heats: 8 Nicholas Graver 56.04q H2 4
Men OPEN Heats: – Jarred Gilroy H1 DNF
M55 GOLD 5 Paul Tucker 60.58
M50 GOLD 6 Caleb Gardner 60.62
M50 SILVER 8 William Yee 62.88
U/18 Men Final: SILVER George McLeod 54.35
U/18 Men Final: 8th Cameron Mann 62.57
U/18 Men Heats: 6 George McLeod 59.94Q H2 3
U/18 Men Heats: 7 Cameron Mann 58.75q H1 4

800 METRES
Men OPEN 7th James Tucker 1:59.95
W40 GOLD 1 Anne Pullen 2:34.61
M50 SILVER 5 William Yee 2:19.27
M55 GOLD 6 Paul Tucker 2:19.77
M50 BROZNE 8 Caleb Gardner 2:26.43
M50 4th 11 Dean Giblin 2:44.68
U/18 Men BROZNE Alexander Kwa 2:09.17
U/18 Men 7th Gabriel Bell2:14.06

1500 METRES
Women OPEN BROZNE Ruby Smee 4:31.15
Men OPEN SILVER Ben Covington 4:01.05
M35 GOLD 2 Robbie Neill 4:32.84
M35 SILVER 3 Christopher Sullivan 4:39.10
M50 GOLD 5 William Yee 4:45.96
M55 GOLD 7 Paul Tucker 5:06.94

3000 METRES
U/16 Men GOLD Alexander Kwa 9:34.43

5000 METRES
Women OPEN SILVER Ruby Smee 16:49.82
Women OPEN 4th Anita Mcguinness 18:44.65
Women OPEN 5th Anna Smee 19:55.60
Men OPEN 7th Christopher Sullivan 16:49.33
Men OPEN – DeJen Gebreselassie DNF
Men OPEN – Mathew Styles DNF
M35 GOLD 1 Robbie Neill 16:44.63
M35 SILVER 2 Christopher Sullivan 16:46.15
M60 GOLD 10 Christopher Gates 21:14.06
M50 – Frank Strk DNF

LONG JUMP
Women OPEN BROZNE 4 Jess Lyndon 4.80m 1.3
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 4.55m 0.1
Men OPEN 4th Moses Khasif 6.84m -1.3
Men OPEN 6th Dillon Dickson-Jaques 6.65m 0.4
M50 SILVER 2 Caleb Gardner 4.73m 0.1
U/18 Men GOLD Moses Khasif 6.91m -1.2
U/18 Men SILVER Joshua Hwaba 6.10m -1.9
U/18 Men BROZNE Max Brideson 6.03m -0.3
U/18 Men 4th George McLeod 5.59m -2.6
U/18 Men 5th Cameron Mann 5.35m -1.9

HIGH JUMP
Men OPEN GOLD Moses Khasif 1.86m
Men OPEN BROZNE Dillon Dickson-Jaques J1.81m
Men OPEN 4th Tim Mitchell 1.76m
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 1.43m
M35 GOLD 2 Christopher Sullivan 1.40m
U/18 Men GOLD Tim Mitchell 1.71m
U/18 Men BROZNE Cameron Mann 1.51m

TRIPLE JUMP
Women OPEN BROZNE 4 Jess Lyndon 10.27m +0.0
M30 GOLD 1 Jess Lyndon 10.46m
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 9.45m -2.6
U/18 Men GOLD Joshua Hwaba 13.45m +0.0
U/18 Men BROZNE Cameron Mann 11.45m 0.1

POLE VAULT
M50 GOLD 1 Caleb Gardner 2.91m

DISCUS
M50 SILVER Caleb Gardner 24.13m 1.5kg
M35 GOLD 9 Christopher Sullivan 21.78m 2kg
U/18 Men BROZNE Tyson Hartill 33.41m 1.5kg

SHOT PUT
Men OPEN 8th Nicholas Graver 7.83m 7.26kg
M50 BROZNE 10 Caleb Gardner 7.52m 6kg
U/18 Men SILVER Tyson Hartill 12.25m 5kg

HAMMER
M35 GOLD 6 Christopher Sullivan 14.64m 7.26kg

4×100 METRES RELAY
Women OPEN 6th SBHC ‘A’ 54.42 (Pamela Mace, Bella Farid, Jess Lyndon, Gayle Fisher)
Men OPEN SILVER SBHC ‘B’ 43.19 (Cameron Cranfield, Moses Khasif, Dillon Dickson-Jaques, Jagga Pybus)
U/18 Men SILVER SBHC ‘A’ 45.09 (Max Brideson, Tyson Hartill, Joshua Hwaba, Moses Khasif)

4×400 METRES RELAY
Women OPEN 4th SBHC ‘A’ 4:21.25 (Bella Farid, Lucy Taranto, Ruby Smee, Jess Lyndon)
Men OPEN GOLD SBHC ‘B’ 3:26.51 (Dillon Dickson-Jaques, James Tucker, Jagga Pybus, Jarred Gilroy)
U/18 Men GOLD SBHC ‘A’ 4:14.28 (Cameron Mann, Gabriel Bell, Tim Mitchell, Joshua Hwaba)


  • -

  • -

  • -

Fun Run Season 2015

Category : News

Welcome to the Southern Tasmania Fun Run Season 2015 Click Here for more info.


  • -

  • -

Summer Season 2013-14

Track & Field Program for 2013-14 season

Sat 05 Oct AS Interclub 1A Domain
Sat 12 Oct AS Interclub 2B Domain
Sat 19 Oct AS Interclub 3C Domain
Sat 19 Oct State SATIS St Leonards

“Read More”

  • -

  • -

Registrations 2020-21

Register Now for the 2020-21 Season
2020-21 All Competition Registration
2020-21 All Competition U/12 Registration
2021 Out of Stadium Only Registration

"All Competition" includes Track & Field and Out of Stadium (Cross Country), while the "Out of Stadium" option only allows you to compete in cross country/road events as well as the Tasmanian 10 000m Track Championship.

COVID PROGRAM

Sandy Bay Harriers are supported by the Tasmanian Government

Upcoming Events

Cross Country 2020
Sat 12 Sep – Soldiers Walk XC 3Km & 6Km & 9Km
Sat 19 Sep – Snug XC 3Km & 6Km
Sat 26 Sep – Claremont 4Km & 8Km
Track & Field 2020-21
3 Oct 20 Come & Try Day 1pm
10 Oct 20 Rd 1A 1pm
17 Oct 20 Rd 2B 1pm
18 Oct 20 Regional All Schools
22 Oct 20 Rd 3C 9am (Thursday)
24/25 Oct State All Schools Launceston
31 Oct 20 Rd 4D 1pm

Facebook - SBHC.Athletics